G-BG8LQRX5KV

Už jste vyzkoušeli všechno, ale nic nefunguje?

Přečetla jsem desítky knih se zaručenými metodami, vyzkoušela bezpočet meditací, byla jsem na mnoha léčeních různými alternativními způsoby, na seminářích, absolvovala všelijaké webináře… ale jakoby stále nic nefungovalo. Deprese jsem měla furt. Celé roky. A pak jednou stačilo jen malé naťuknutí, pár stránek v knížce, jedna jediná myšlenka, která mi rozsvítila v hlavě, a všechno se pospojovalo. Mnoho lidí se mě ptá, co to tenkrát bylo. Co byl ten spínač, který mi v hlavě rozsvítil světlo a skoncoval s tmou a mlhou. Rádi by ho našli ve své hlavě taky, stiskli a… hurá!

Problém je, že každý máme ten spínač jinde. A každý se k němu musíme vlastnoručně dopracovat. Nejde nic přeskočit. Nic z toho, co jsem do té doby dělala, mě samo o sobě z deprese nedostalo. Ale to všechno dohromady, všechna cvičení, léčení, terapie, meditace a uvědomování si se spojilo jako dílky jedné velké skládačky, zapadlo to do sebe a vytvořilo to jeden úchvatný obraz. Bez těch předchozích let hledání, zkoušení, léčení a praktikování bych ho ale nesložila. A musela jsem si udělat opravdu pořádný úklid v hlavě, abych tam objevila i ten poslední dílek, který to vše završil.

Proto jsem přesvědčená, že vám nikdo nikdy nemůže dát žádný zázračný a univerzální návod na to, jak se okamžitě zbavit svých problémů. Ale mohu vám nabídnout pár tipů, co je třeba si uvědomit ve chvíli, kdy máte pocit, že už jste vyzkoušeli fakt všechno a nic z toho prostě nefunguje:

1. Není možné, že už jste vyzkoušeli všechno.

Těch možností je tolik, že není v lidských silách je všechny vyzkoušet. Fakt ne. I já jsem to tehdy věděla. Ale pro případ, že už bych si fakt nevěděla rady, jsem měla vždycky v zásobě ještě jednu úplně poslední možnost, poslední variantu, když už všechny ostatní fakt selžou a já už nebudu vědět jak dál. Byla jsem odhodlaná v takovém případě odjet někam do ášramu do Indie a umeditovat se tam ke štěstí… Prý to moc nestojí a je to pořád lepší vyhlídka, než myslet na to nejhorší – než skončit život úplně, raději ho skončím jen na zkoušku – prostě ze svého života odjedu někam jinam.

Vždycky existuje ještě nějaká možnost, jen jste ji možná ještě neobjevili.

Stojí za to hledat a zkoušet dál.

2. Něco vyzkoušet neznamená to skutečně praktikovat.

Každý, kdo hraje na nějaký hudební nástroj, vám potvrdí, že vyzkoušet hrát třeba na klavír není totéž, co být klavíristou. Abyste uměli hrát, musíte roky denně cvičit. Není možné si jednou sednout ke klavíru, vyzkoušet si pár stupnic a druhý den chtít vidět nějaké výsledky. Ty nepřijdou ani do týdne, ani do měsíce. Je potřeba hrát různá cvičení a různé skladby často a stále dokola. Prostě to trvá a je potřeba důsledně a pravidelně trénovat.

Pokud jste tedy nějakou metodu vyzkoušeli a nefungovala, může to být i proto, že to prostě chce čas. K vyléčení se z deprese je potřeba dlouhodobá práce na sobě, je třeba vyzkoušet, co je mi nejbližší a to praktikovat, dále se vzdělávat, hledat, zkoušet, cvičit…

Všechny zkušenosti se střádají a nakonec se zúročí – stejně jako pravidelné investice.

Když si koupím jednou drahý los, pravděpodobnost, že vyhraju, je mizivá. Ale pokud pravidelně investuji byť jen malou částku do nějakého vhodného fondu, nemovitosti či jiného aktiva, je velmi pravděpodobné, že za pár let budu mít docela slušný obnos. A to nemluvím o tom, co získám, pokud těch investic bude víc. Zásadní není jen trefit tu správnou investici. Zásadní je její pravidelnost a dlouhodobost. Stejné je to s duševním rozvojem. Například jedna meditace vám může pomoci se na chviličku cítit lépe, ale výraznější efekt na váš mozek a život může mít jen dlouhodobá a pravidelná praxe.

3. „Nic nefunguje“ je jen přesvědčení, které předem maří jakýkoli úspěch.

To, že vám doposud nic nefungovalo, neznamená, že vám už nikdy v životě nebude nic fungovat. Pokud nejste jasnovidec, nemůžete než se mnou souhlasit. Navíc – všechny vaše zkušenosti nejsou jen marnými pokusy, které nikam nevedou. Střádají se jako mince do pokladničky.

I každý marný pokus vás posune blíže k pokusu, který marný nebude.

Všechno se počítá. Všechno má svůj smysl – jen ho teď možná nevidíte.

Pokud si ale řeknu, že na mě „nic nefunguje“, přestanu se snažit dál, přestanu zkoušet a zůstanu tam, kde jsem. Ve svém přesvědčení, že nic nefunguje. V životě, ve kterém nic nefunguje. Opravdu to tak chci? Opravdu se chci zastavit zrovna tady?

4. Pokud mi „nic nefunguje“, znamená to, že se stále držím něčeho, co mi brání se pohnout z místa

Může to být nějaké přesvědčení, nějaké myšlenky, nějaký zvyk. Je třeba zpochybňovat své názory a přesvědčení, vzdát se všeho, co mi nepřináší nic dobrého, otevřít mysl a hledat jiné možnosti. Kdekoli.

Kdykoli budete mít pocit, že už jste vyzkoušeli všechno a stále jste tam, kde jste byli, uvědomte si, že právě v tu chvíli jste ke svému uzdravení úplně nejblíž, co jste kdy byli. Ten spínač k němu na vás může čekat klidně na další stránce knížky, kterou máte rozečtenou, může na vás promluvit ústy někoho, koho zítra „náhodou“ potkáte, může na vás vyskočit z příštího videa, které si pustíte na Youtube, může se vám zjevit při příští meditaci, může na vás spadnout ze stromu, až půjdete odpoledne na procházku přírodou… Může být úplně kdekoli. Nepřestávejte hledat. Ještě jste nevyzkoušeli všechno. V tomhle obrovském a pestrém světě vám zbývá ještě mnoho možností a někde mezi nimi je i ta, která dá smysl všem těm předchozím.

Svůj život beru v každém okamžiku jako úžasný dar. A to jen díky depresi, kterou jsem málem nepřežila. Chci být inspirací pro všechny, kdo se chtějí léčit z deprese jinak než léky a nalézt přitom sami sebe a svůj smysl života.  Více o mně si můžete přečíst tady. Své zkušenosti, poznatky a tipy, jak překonat depresi a začít se konečně radovat ze života, sepisuji do knížky, kterou si snad už brzy budete moci objednat na těchto stránkách.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů